CALENDAR

Primaria Brasov
CJ Brasov
Ministerul Culturii si Identitatii Nationale
Radio Romania
TVR Moldova
Agerpres

CALENDAR FESTIVAL

CERBUL DE AUR 2019

06 iunie - 06 iulie: Înscrieri

07 iulie - 10 iulie: Jurizare

11 iulie:  Anunțare 12 finaliști

11 - 12 iulie: Contestații

12 – 13 iulie: Răspuns contestații

13 iulie – 15 iulie:  Alegerea piesei în limba română de către finaliști

 

22 august - SEARA 1 – CONCURS

21.00 PRIMA PARTE

ZOLI TOTH PROJECT - SHOW DESCHIDERE

CONCURS (6 concurenti interpreteaza MELODII ROMÂNEŞTI, CU PARTICIPAREA ORCHESTREI RADIO ROMÂNIA ŞI A ORCHESTREI OPEREI DIN BRAȘOV)

21.50 PARTEA A DOUA

MUZICA NE UNESTE- MOMENT SPECIAL LAURA BRETAN, ESTER PEONY, OLIVIER KAYE

22.30 PARTEA A TREIA

CONCURS (6 concurenti interpreteaza MELODII DIN REPERTORIUL INTERNAŢIONAL)

23.10 PARTEA A PATRA

RECITAL ŞTEFAN BĂNICĂ

 

23 august - SEARA 2 – CONCURS

21.00 PRIMA PARTE

ZOLI TOTH PROJECT - SHOW DESCHIDERE

CONCURS (6 concurenti interpreteaza MELODII ROMÂNEŞTI, CU PARTICIPAREA ORCHESTREI RADIO ROMÂNIA ŞI A ORCHESTREI OPEREI DIN BRAȘOV)

21.50 PARTEA A DOUA

RECITAL IRINA RIMES

22.30 PARTEA A TREIA

CONCURS (6 concurenti interpreteaza MELODII DIN REPERTORIUL INTERNAŢIONAL)

23.10 PARTEA A PATRA

RECITAL EMELI SANDÉ

 

24 august - SEARA 3 - GALA DE PREMIERE

21.00 PRIMA PARTE

WE WILL ROCK YOU - SHOW DESCHIDERE

DECERNAREA PREMIILOR SPECIALE (PREMIUL PUBLICULUI, PREMIUL PRESEI FESTIVALULUI, PREMIUL SRTV-SRR)

21.35 PARTEA A DOUA

"EU SUNT CORINA" - RECITAL EXTRAORDINAR CORINA CHIRIAC

22.15 PARTEA A TREIA

DECERNAREA PREMIILOR 3, 2, 1

MOMENT SPECIAL VIKTOR LAZLO

DECERNAREA TROFEULUI

23.10 PARTEA A PATRA

RECITAL RONAN KEATING

 

25 august - SEARA 4 - FOLCLOR Muzică lăutărească, folclor reintrepretat şi un omagiu adus sunetelor lumii

21.00 - 22.20 PRIMA PARTE - MELODII LĂUTĂREȘTI CELEBRE

Irina Loghin, Benone Sinulescu, Matilda Pascal Cojocăriţa, Daniela Condurache, Floarea Calotă, Nicolae Furdui Iancu, Ion Ghiţulescu, Gabi Luncă,

Emi Dragoi, Dinu Iancu Sălăjanu, Iulia Mihai cu Taraful lui Caliu din Clejani, Mihai Teacă,Raluca Radu, Nea Vasile de la Mârşa cu Taraful de la Mârşa, Nea Dudu (lautar).

Orchestra Lăutarii din Chişinău dirijată de maestrul Nicolae Botgros

22.30 - 23.20 PARTEA A DOUA

TEME POPULARE CELEBRE REINTERPRETATE MODERN: LOREDANA şi Trupa Agurida , LIDIA BUBLE şi Trupa, ALEXANDRA UNGUREANU si Trupa, IONUT UNGUREANU si Trupa Provincialii

23.30 - 00.20 PARTEA A TREIA - SHOW-UL "ZBOR DE CIOCÂRLIE"

GHEORGHE ZAMFIR, VALENTIN BOGHEAN si Trupa, PAULA SELING, LAURA BRETAN, RODICA ANGHELESCU